«Απειλές κατά της σωματικής & ψυχικής υγείας των νέων. Προτυπικές επιρροές εκδηλούμενες στη σεξουαλική συμπεριφορά των εφήβων». Το σχολείο για τη σωστή ενημέρωση των μαθητών κάλεσε ειδικούς για να μιλήσουν για τα σημαντικά θέματα της σεξουαλικής ζωής. Δύο γυναικολόγοι, άνδρας για τα αγόρια ο κ Καζάκος και γυναίκα για τα κορίτσια η κ. Στούμπου, μίλησαν στους μαθητές, οι οποίοι έθεσαν όλες τους τις απορίες. Στα πλαίσια του ιδίου Προγράμματος έγινε προβολή και ενημέρωση για το AIDS από την Επισκέπτρια Υγείας κ. Γιώργου Νεκταρία και τον Υπεύθυνο κ Ρένο Χριστοδουλίδη. Επίσης υπεύθυνοι από τον ΟΚΑΝΑ μίλησαν με τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου και τους στήριξαν στη δύσκολη αυτή περίοδο που βρίσκονται.

Υπεύθυνοι του Προγράμματος, Μαδιά Παρασκευή, Αθανασιά Ελένη, Φιλόλογοι, Ρούλιας Κων/νος, Φυσικός.