01/03/2018

Χθες, Τετάρτη 28.02.2018, πήγαμε μια αξέχαστη Σχολική Εκδρομή! Στο Παπαστράτειο Μέγαρο Αγρινίου ο Νίκος Πορτοκάλογλου & Οι Ευγενείς του Αλήτες τραγούδησαν τραγούδια του γνωστού συνθέτη, αλλά και τραγούδια άλλων συνθετών. Τους συνόδευσε η Χορωδία Αλθαία του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου (διεύθυνση: Άννα Πανοπούλου, πιάνο: Βικτώρια Χατζηκουμή) στα τραγούδια

• Λιανοτράγουδα
  • Το ταξίδι
  • Μαζί
  • Τα καράβια μου καίω
  • Μετρώ τα κύματα
  • Πάνω απ’ τα σύννεφα
  • Κλείσε τα μάτια σου
  • Το καλοκαιράκι

Τη βραδιά άνοιξε το Μουσικό Σύνολο Κόσμος (Ευγενία Γρέντζελου, Πάνος Μαμασούλας, Γιώργος Καλαϊτζής) με τα τραγούδια

• Το τρένο
  • Τα λόγια και τα χρόνια
  • Ο Άμλετ της Σελήνης

σε στίχους Μάνου Ελευθερίου.

Νωρίτερα, το πρωί, ο Νίκος Πορτοκάλογλου είχε επισκεφθεί το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου όπου η σχολική κοινότητα τον υποδέχθηκε με μια σύντομη εκδήλωση στην αίθουσα εκδηλώσεων. Μαθητές της Α και Β Λυκείου (ντράμς: Βασίλης Κατσιπάνος, μπάσο: Θοδωρής Τζίμας, μπουζούκι: Ηλίας Ρούπας, πιάνο: Νίκος Πισκοπάνης, ηλεκτρική κιθάρα: Ανδρέας Πίρια, Θωμάς Παπαθανάσης) εμπνεόμενοι από παλιότερη διασκευή του τραγουδοποιού, παρουσιάσαν σε ροκ διασκευή το τραγούδι Κάτω απ’ το πουκαμισό μου (στίχοι: Πυθαγόρας, μουσική: Χρήστος Νικολόπουλος, 1975) ενώ μαθήτριες της Γ Λυκείου (πιάνο: Χριστίνα Καλαμπόκα, φωνή: Παναγιώτα Γαντζούδη, Ευαγγελία Καργιοφύλη) παρουσίασαν το τραγούδι Η αγάπη ίσως ξέρει (στίχοι, μουσική: Νίκος Πορτοκάλογλου, 1989).

Στον Νίκο Πορτοκάλογλου προσφέρθηκε από τη Δ/νση του ΜΣΑ αναμνηστική πλακέτα, ως ενθύμιο συνεργασίας του τραγουδοποιού με το σχολείου, το ημερολόγιο του σχολείου για το έτος 2018, ένα cd από παλιότερη δουλειά του σχολείου (Στου Φεγγαριού το Πήγαινε – Έλα) και ένα Λεύκωμα της Γλυπτοθήκης Χρήστου Καπράλου (προσφορά από το Δήμο Αγρινίου).

Στη συνέχεια, ο Νίκος Πορτοκάλογλου πήγε στην αίθουσα Μαρία Κάλλας όπου έκανε πρόβα μαζί με τους μαθητές / τις μαθήτριες της χορωδίας Αλθαία και κατόπιν έδωσε συνέντευξη σε μαθητές/μαθήτριες για την εφημερίδα του σχολείου.

Ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρία για όλους!