Στις 2 Οκτωβρίου 2017 το Μουσικό Γυμνασίο _Λ.Τ. Αγρινίου διεξήγαγε την 4η Πανελλήνια ημέρα σχολικού Αθλητισμού, με θεματικό άξονα «Αθλούμαι ? Χαρά ? Ζω το μέλλον»
Κυλιόμενα καθ? όλη την διάρκεια του ωραρίου από όλη την σχολική κοινότητα, με τη συμμετοχή σχεδόν του συνόλου των μαθητών και των εκπαιδευτικών υλοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις:
Αρχικά, υπήρξε σύντομη αναφορά από την Διεύθυνση του Σχολείου για την 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, όσο αναφορά την σημαντικότητα της άθλησης, ως πολύτιμη εμπειρία και ευχάριστη δραστηριότητα για τους μαθητές.
Στη συνέχεια, στον αύλιο χώρο του σχολείου οι μαθητές έδωσαν την εναρκτήρια δράση, με εναλλαγή πάσας, με την μπάλα πετοσφαίρισης
Τέλος, σε αθλητικό κέντρο της πόλης, διεξήχθησαν αθλητικές δραστηριότητες μέσω των οποίων επιτεύχθηκε ο σκοπός του συγκεκριμένου μηνύματος της φετινής Πανελλήνιας ημέρας σχολικού Αθλητισμού, βελτιώνοντας έτσι την φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σε έναν τρόπο ζωής και άσκησης, που ιδανικά θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

Μπεκούλη Ευδοξία ΠΕ02